Hareketli Apareyler hastanın kendi başına takıp- çıkarabildiği iskeletsel yada dişsel problemlerin Ortodontik tedavisi için kullanılan Apareylerdir. Çıkarılabilir olduklarından temizlenmeleri kolaydır,ancak hasta kooperasyonuna ihtiyaç duyulur.

Akrilik gövde ve paslanmaz krom kobalt tutucu tellerden oluşur.Temel olarak “Adams” ve “Vestibül Arkı” kullanılmakla birlikte pek çok modifiye tel bükümleri de sıklıkla kullanılmaktadır.
Apareyler yerleştirilen değişik yay, kroşe ve özellikle vidalar yardımıyla, Çene genişletme, Molar distalizasyonu,Retrüzyon, Protrüzyon, Canin Retraksiyonu. Cross Diş Atlatma gibi sayısız vakada “HAREKETLİ APAREYLER” den faydalanılmaktadır.

Hareketli Apareyler ,Sabit Apareylerle Kombine edilerek te kullanılabildiği gibi sabit tedavi sonrası pekiştirmelerde amaçlı olarak da kullanılmaktadır.
Fonksiyonel Apareyler de aslında birer hareketli apareyler olmakla birlikte faysal kaslar, mandibula ve alveolar gelişimle birlikte değerlendirildiklerinden daha farklı değerlendirilmelidir.

Ortodontik Apareyler  hemen hemen tüm ortodontik vakalarında  sıklıkla kullanılırlar. Çok farklı ortodontik  apareyler yapılmakla birlikte amaç;

  • Dişlerin tek tek bölgesel yada tüm çeneyi içine alacak şekilde ileri – geri alınıp hareket ettirilmesidir.
  • Genişletme apareyleri, Distalizasyon Apareyleri, Daraltma Apareyleri

gibi onlarca aparey çeşidi bulunmaktadır.

Apareyler tutuculuk sağlayan tel kısımlar, gövdeyi oluşturan Akrilik kısım ve Hareket vermek için Vida’dan oluşmaktadır.

Ortodontik Apareyler başarısı için hasta işbirliği, düzenli kontrol ve hijyen gerekmektedir.

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!