Çarpma ve çarpışma sonucu olası travma riskinin yüksek olduğu spor dallarında. Sporcu Plağı kullanmak zorunludur. Boks, Karate, Taekwando, Judo, Basketbol, Hockey gibi birçok dalda Sporcu Plağı kullanılır. Sporcu Plakları Temas ve çarpmalara karşı yalnızca dişleri değil, dudak damak hatta çene eklemi ve çene kemiğini dahi korumaktadır. Kullanılan plaklar diş bölgesinde daha yumuşak ve damak bölgesinde sert olacak şekilde özel olarak dizayn edilmiştir.İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan Sporcu plakları Alman ürünü olup Alman Sağlık birimlerince onaylıdır.

Temas veya çarpma nedeniyle yaralanma riskinin yüksek sayılabileceği bazı takım ve dövüş sporları vardır. Bisiklet, motor, araba yarışlarında kask, dizlik, dirseklik gibi koruyucu ekipmanlar kullanılır. Boks, judo,  karate, jiu-jitsu, güreş, sumo, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, dağ bisikleti, motokros, hokey ve paten gibi performans sporlarında bu tip ekipmanlar kullanılmasa da oluşabilecek kazalarda alınan hasarı en aza indirmek için ortodonti uzmanları sporcu plaklarını önermektedir. Genelde bu tip sporlarda gerçekleşen kazalar çene ve yüzü etkilemektedir. Çeneye alınan darbe yumuşak doku hasarının yanında diş ve çene  kemiğinde de hasara neden olabilmektedir. Bu zararı en aza indirmek, sporcu plakları adı verilen ve kişiye özel olarak tasarlanıp üretilen ağız koruyucuları ile mümkündür.

Sporcu plaklarının endikasyonu artmış ve  yaralanmaları önlemede olan etkinliği, bu konuda yapılan birçok araştırma ve çalışmalarda gösterilmektedir. Ortoman Ortodonti Laboratuvarı olarak, dental sektörde önlenen yaralanma sayılarının artması ile ilgili  bilginin genişletilmesi ve yaygınlaştırılması gereğini göz önünde bulundurarak sporcuya özel tasarlanan ‘’Sporcu Plakları’’ üretilmektedir. Sporcu Plakları temas ve çarpmalara karşı yalnızca dişleri değil, dudak, damak  hatta çene eklemi ve çene kemiğini dahi korumaktadır. Kullanılan plaklar diş bölgesinde daha yumuşak ve damak bölgesinde sert olacak şekilde özel olarak dizayn edilmektedir. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan Sporcu plakları Alman ürünü olup Alman Sağlık birimlerince onaylıdır.

Her sporcuya özel olarak üretilen bu kişisel sporcu plakları, kişinin ağız içi ölçüsü alınarak yapılan, kişinin dişleriyle birebir uyumlu  ağız koruyucusudur. Alınan ölçü, laboratuvarımızda en steril ortamda ve minimal çalışmalar sonucunda üretilir. Sporcu plağı, sporcu taktığında ideal çene pozisyonunu sağlayacak şekilde üretilir. Bu pozisyon çene  ekleminin optimal ve rahat pozisyonudur. Bir sporcu çenesinden darbe aldığında, bu darbeye bağlı oluşabilecek sarsıntı beyne kadar ulaşabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Uzmanlar, yeterli kalınlığa sahip  ve çene ekleminin doğru pozisyonu ile uyumlu bir sporcu plağının, bu sarsıntının beyne ulaşmadan önce dağılmasına yardımcı olabileceğini, hasarı önleyeceğini veya en azından hasarı azaltabileceğini   ildirmektedirler.

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!